دیجیتال مارکتینگ

آنالیز سایت

یکی از تفاوت های بزرگ بازاریابی آنلاین، قابلیت رهگیری فوری آن است . تحلیل آماری وب، نیروی حیاتی بازاریابی آنلاین است. این نیرو اطلاعات عمیقی درباره ی عملکرد تبلیغات  وغیره دراختیاربازاریاب قرارمی دهد. بازاریابی باوب بهترین واسطه بازاریابی قابل رهگیری است، هرچند ارزش واقعی داده های تحلیل آماری وب به دانش آمار نیست، بلکه به تغییر و تفسیر هنرمندانه ی این آمار است.

داشتن وب سایت بدون تحلیل آماری مانند طنز پرداز نمایشی است که به خنده مخاطبان گوش نمیکند. یک هنرپیشه نمایش طنز موفقیت خودرا ازنوع خنده ها ، کسانی که می خندند(مردها،زنان یاکودکان) حرکت ها وصحبت هایی که باعث خنده می شود اندازه می گیرد.این بازخورد آنی ، طنز پرداز را قانع می سازد حین اجرا رفتار خودرا تغییر دهد. تحلیل آماری وب ، بازاریابان را قادر می سازدبا بازخورد مشابه به طور دائم وضعیت خود را بهبود بخشند.

در حالیکه ممکن است تحلیل آماری وب، اندکی فنی وپیچیده به نظر آید ولی درواقعیت این فقط یک سطر کد است که شما درمنبع کد وب سایت خود رونویسی می کنید تا استفاده ورفتار صفحات وب را رهگیری کنید. همه عملیات از گرفتن کد تحلیل آماری تا رونویسی کردن آن در وب سایت فقط به پنج دقیقه زمان نیاز دارد( که این بستگی به اندازه و پیچیدگی وب سایت دارد); ولی هیچ گاه قدرت وتوان این تغییر را دست کم نگیرید. این یک سر کد، بازاریابی با وب شما را برای همیشه دگرگون می کند. وقتی منطقی فکر کنید احساس قدرت می کنید تا بازاریابی آنلاین خود را سریع تر، قوی ترو بهتر کنید. توجه کنید که کار را باید چگونه آغاز کنید.

تعداد نسبتا زیادی از بسته های تحلیل آماری گوگل وجود دارد. بعضی از این بسته ها رایگان هستند(بسیاری از شرکت های میزبان در بسته های خود آمار وبی دارند) وبعضی (نظیر webtrends و omniture ) پولی هستند، ولی تا کنون معروف ترین وراحت ترین خدمات در دسترس گوگل آنالیتیکز  است.

تحلیل آماری گوگل به استاندارد این صنعت تبدیل شده است . این ابزار قدرتمند است وبدون زحمت با ادوردز(آگهی های پرداخت بابت هر کلیک گوگل) ، بازاریابی با شبکه های اجتماعی ، بازاریابی با تلفن همراه وغیره یکپارچه می شودو البته رایگان است . تحلیل آماری گوگل، محدود به پنج میلیون بازدید ماهیانه از صفحه است. هرچند کاربران با حساب کاربری فعال گوگل ادوردز، امکان رهگیری از بازدید صفحات به صورت نامحدود را دارند.بزرگی و کوچکی وب سایت مهم نیست. مهم آن است که هوشمندانه ترین مکان برای شروع به کار رهگیری بازاریابی با گوگل آنالیتیکز است.

اطلاعات حاصله به شما خواهند گفت که چه کسانی از وب سایت شما استفاده می کنندو ترافیک وب سایت از کجاست؟

اگر تبلیغاتی دارید کدامیک موثر است؟

تعدادبازدیدکنندگان شما چقدر است؟

آیا نقشه وب سایت خوب است؟

مکان بازدیدکنندگان درکجا واقع است؟

بسیاری از سازمانها فکر می کنند که باید اقدام به خرید فناوری آمار وب گران قیمت کنند تا بازاریابی با وب موفقی داشته باشند.اگرچه شرکت های تحلیل آماری وب  پولی هستند، ارائه کننده ی خدکات مشاوره ای بسیار خوبی هستند.(هنر تحلیلی انها بیش از دانش مربوطه است); ولی بهتر است کار بازاریابی آنلاین را برای یادگیری وکسب تجربه با خدمات رایگانی همچون گوگل آغاز کنید. می توانید سالهای طولانی را با کار و استفاده از همه گزینه های موجود صرف کنید.

چرا وقتی می توانید به کمک گونه ای پیشرفته و رایگان ، تحلیل آماری وب را فراگیرید، برای این کار پول خرج می کنید؟

analytics

اگر از آنچه بازاریابی با وب شما را به پیش می بردآگاهی نداشته باشید ممکن است بازاریابی با وب ، شمارا به پیش براند. شما به کمک یک لبزار تحلیل آماری خوب، دید حس بالایی برای مشاهده خواهید داشت که چه عاملی باعث کلیک می شود. نیروی آنچه موثر است را افزایش دهید وآنچه کارایی ندارد را بهینه سازی کنید

با همه این احوال ، کسب وکارهای زیادی وجود دارند که برای نرم افزارهای رایگان اعتباری قائل نیستند. این کسب وکارها فکر می کنند به قول معروف هرچه پوا بدهید آش می خورید.اغلب ویژگی های کالاهای رایگان از نظر عملیاتی محدود هستند، یا استفاده از آنها بعد از مدت زمانی امکان پذیر نیست.بیشتر نرم افزارها دارای نمونه رایگان اند به طوری که مزه مزه کردن آنها، حس چشایی شمارا برای خرید بسته کامل تحریک می کند. به نظر می رسد نرم افزارهای تحلیل آماری وب از این قائده مستثنا باشند. از آنجا که بیشترسازندگان این گونه نرم افزارها به دنبال حداکثر افراد برای استفاده از محصولات تولیدی خود هستند، سعی می کنندنسخه های مجانی آن نیز حتی الامکان از حداکثر ویژگی برخوردارباشند. بسته های رایگان نظیر تحلیل آماری گوگل، توانمندی بسیاری دارند; از همین روی بیشتر بازاریابان وب، کاررا به خوبی وراحتی با این بسته آغاز می کن وپس از اینکه وب سایت آنها با ترافیک بالاترروبرو شد، پرداخت برای خریدبسته های گران قیمت را بررسی می کنند.

قبل از شروع چه کار می کنید؟

قبل از ثبت حساب کاربری تحلیل آماری گوگل یا ورود به آن به طور راهبردی درباره ی اینکه واقعا قصد انجام چه کاری را با تحلیل های آماری داریدخوب بیندیشید.

یا براساس گفته آونیاش کائوشیک، کارشناس تحلیل های اماری وب، این پرسش را باخود مطرح کنید که ((چه کسی اهمیت می دهد؟)) برای ارتقای بازاریابی خود دراین قسمت به چهار نکته مهم توجه کنیدکه باید هنگام را ه اندازی  ودر نهایت استفاده از تحلیل آماری وب آن را به خاطر داشته باشید.

  • برنامه ریزی کنید. هنگام بررسی تحلیل های آماری وب باید بدانید خواهان پاسخ به چه پرسش هایی هستیدو فهرستی از اهداف خود تهیه کنید.
  • اندازه گیری کنید. به معیارهایی که به درد کسب وکار شما می خورد توجه کنید. با اولویت بندی داده ها از تحلیل های ناقص اجتناب کنید تا با داده های جالب توجه ام در نهایت بی اهمیت منحرف نشوید. مهم نیست رسالت سازمان شما چیست .باید کلیه شاخص های عملکردی (KPI) خود را بشناسید. به ابزارهای ارزیابی که به کار شما می آیند توجه کنید.
  • تحلیل کنید. بررسی ها وتحلیل های جاری اهمیت دارد. باید داده ها را فراگیروبا توجه به فعالیتهای بازاریابی جاری خود بررسی کنید. اگر دیداری عمل می کنید، ارائه می تواند به شما کمک کند روندها را رصد کنید( درباره کدگزاری رنگی صفحات گسترده و نمودارهای دایره ای فکر کنید). ارائه به شما کمک می کند تغییرات را در طول زمان مشاهده کرده وبدانید در چه زمانی به اهداف مورد نظر خود دست یافته اید.
  • اقدام کنید. اگر قصد بهینه سازی فعالیتهای بازاریابی خود را دارید، باید بتوانید اگاهی عملی از داده ها استخراج کنیدو به دست آورید.

مهم نیست شما به دنبال بازدی کننده ی منحصر به فرد، منابع ترافیک وب سایت، ارجاع کلیدواژگان، محتوای عالی، بازخورد طراحی وب،گفت وگو یا آگاهی از محتوای عالی هستید، بار دیگر از خود درباره ی چونگی کار ابزارهای ارزیابی سوال کنید: ((دوباره چه کسی اهمیت می دهد؟)). ابزارهای خیلی مهمی به شما کمک می کنند تجربیات مشتریان خود را بهبود بخشیده وشما را نیز قادر می سازند مشخصات پرسود ترین کاربران خود را بخش بندی کنید که این خود نیز باعث هدایت ترافیک بیشتر وافزایش فروش بیشتر خواهد شد.

راه اندازی گوگل آنالیتیکس

 منطق و روش شناسی تحلیل های اماری وب صرف نظر از بسته ی مورد استفاده تا اندازه ی زیادی شبیه یکدیگر است.کاررا با ایجاد حساب کاربری تحلیل آماری گوگل به

 آغاز کنید.این فقط به چند دقیقه زمان نیاز دارد. بعد از آن به چند خط کد منحصربه فرد دست خواهید یافت که شما یا مالک وب سایت سازمان شما آن را درHTML وب سایتتان قرار خواهد داد. وقتی که این خط کدبرروی وب سایت قرار گرفت:

می بینید کدام یک از صفحات پربیننده ترین صفحه وب سایت است.

می بینید کدام یک از صفحات را کاربران بیشتر رها می کنند(ضریب رها سازی وب سایت شما).

می بینید کدام یک از صفحات ورود(صفحاتی که برای برنامه های خاص بازاریابی سفارشی می شوند) بهترین کارایی را دارد.

می بینید کدام منبع ترافیک (جست وجو،پرداخت بالینی، بازاریابی با ایمیل، شبکه های اجتماعی وغیره) مردم وعملیات را به وب سایت شما هدایت می کند.

می بینید مردم چه مدت زمانی را صرف هر صفحه می کنند.

محل کار خود را می بینید. می بینید مردم اهل کدام کشور، ایالت یا شهر هستند.

هداف مکالمه ی کاربران خود را ملاحظه می کنید، گروه های مختلف از بازدیدکنندگان انتظارات اقدام متفاوتی (خرید، بارگیری،الحاق، عضویت در برنامه ی رایگان،اعانه، کلیک برروی ((درباره ما))، درخواست مشاوره وغیره) دارند. همه اقدامات مورد نظر رامی توان اندازه گرفت.

 (اگر دروب سایت خود تجارت الکترونیک دارید) ابزارهای اندازه گیری تجارت الکترونیک را لحاظ کنیدومنابع ترافیک، عبارات کلیدی جست وجو شده وتبلیغات برخط تا منبع فروش و کالاهای خریداری شده را اندازه گیری کنید.

می بینید مردم کدام یک از اصطلاحات جست وجوی سازمانی برای دسترسی به وب سایت شما استفاده کرده اند(این به ویژه وقتی اهمیت می دهد که شما در فصل بعد به بحث درباره بهینه سازی موتور جست وجو می رسید).

می توانید به بیش از ۸۰ مقاله دیگر در تحلیل آماری گوگل دسترسی پیدا کنید.

[et_bloom_inline optin_id=”optin_4″]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *