دیجیتال مارکتینگ

چگونه کمپین فروش اینترنتی راه اندازی کنیم ؟

 • کمپین تبلیغاتی چیست ؟

 • استراتژی تدوین کمپین تبلیغاتی اینترنتی چیست؟

 • چگونه یک کمپین تبلیغاتی اینترنتی موثر ایجاد کنیم؟

 • برای برنامه ریزی کمپین تبلیغاتی اینترنتی چه مراحلی را باید پشت سر بگذاریم؟

 • چگونه باید برای اجرای کمپین های بازاریابی تاثیر گذار و قابل اندازه گیری قدم برداریم؟

 • چرا باید کمپین تبلیغاتی اینترنتی راه اندازی کنیم، مگر فروشنده ها خودشان نمی توانند با روال قبلی بفروشند؟

در این مقاله قصد داریم به تمامی سوالات شما در زمینه کمپین اینترنتی پاسخ دهیم. با ما همراه باشید و مرحله به مرحله مقاله را بخوانید و اگر به پاسخ سوال خود نرسیدید در قسمت نظرات سوالات خود را بپرسید، تا در اپدیت بعدی به پرسش شما پاسخ دهیم.

سلسله ای از عملیات بازاریابی  سازمان یافته و ایجاد استراتژی برای رسیدن به هدفی خاص را کمپین اینترنتی می گویند.  مانند افزایش آگاهی مردمی از یک محصولی که جدیدا تولید شده است، یا گرفتن بازخورد مشتری در مورد آن محصول است یا تبدیل بازدیدکنندگان وب سایت به مشتریان وفادار، معمولا به منظور دستیابی به افراد ازشیوه های گوناگون و ترکیبی از رسانه ها استفاده می شود. (مانند: ایمیل، تبلیغات چاپی، تبلیغات تلویزیونی و رادیویی، تبلیغات کلیکی و رسانه  های اجتماعی)

کمپین های اینترنتی تنها برای برندسازی نیست. در حقیقت، کلمه “کمپین” به عنوان “یک مجموعه متصل از عملیات طراحی شده برای رسیدن به نتیجه خاص” تعریف شده است. به همین دلیل سیاستمداران برای انتخاب خاص و مبارزات نظامی برای یک جنگ خاص مبارزه می کنند

مرحله نخست باید بدانید کجا قرار دارید. یعنی موقعیت فعلی کسب و کارتان کجاست. قبل از اینکه بتوانید جایگاه آینده کسب و کارتان را تخمین بزنید باید بدانید کجا هستید. آگاهی خود نسبت به موقعیت فعلی را بالا ببرید تا برای برنامه ریزی کمپین به مشکل نخورید. مثلا مرحله ای را طراحی نکنید که با استاندارد های سازمانتان مغایرت داشته باشد.

سوابق اینترنتی را بررسی کنیم. ممکن است قبلا مدیر اینترنتی شما مراحلی را انجام داده باشد که آگاهی از آنها می تواند در پیشبرد استراتژی کمپین اینترنتی کنونی به شما کمک کند.

مشتری خود را بشناسید. برای نوشتن استراتژی کمپین اینترنتی باید پاسخ های سوالاتی مثل چه کسی برند را خواهد خرید؟ مخاطب هدف چه کسی است؟ مخاطب هدف چه معیار هایی را در تصمیم گیری برای خرید مد نظر قرار می دهد؟

قسمت های اصلی یک کمپین تبلیغاتی و فروش چیست؟

هدف از ایجاد یک کمپین اینترنتی شناسایی فعالیت های بازاریابی و بالا بردن میزان درگیر شدن افراد با برند و محصول شما و تاثیر گذاری بر روی مشتریانتان از طریق رسانه ها و کانال های مختلف است. یک کمپین تبلیغاتی موثر کمپینی است که دارای برنامه ریزی کاربردی جهت بالا بردن نرخ تبدیل باشد به گونه ای که افراد کمپین شما را با افراد زیادی به اشتراک بگذارند. این امر میسر نمی شود مگر اجرای کمپین با ااستفاده  از ابزار های دیجیتال آنلاین و آفلاین و هم چنین رسانه های اجتماعی. کمپین تبلیغاتی شامل  یک برنامه ارتباطی یکپارچه کوتاه مدت برای استفاده از رسانه های دیجیتالی مختلف برای رسیدن به اهداف تولید سرنخ و یا افزایش فروش است. هدف آن جذب مخاطبان است، اجرای این برنامه به طور معمولی بازاریابی محتوایی متمرکز را می طلبد. پس باید برای تولید محتوای خود برنامه ریزی اساسی انجام دهید.

طرح کلی یک کمپین ر:

 • در نظر گرفتن اهداف واقعی و واضح به گونه ای که اعتماد به نفس شما را بالا ببرد.
 • تدوین استراتژی قوی برای رسیدن به این اهداف و ایستادن در برابر رقیبانتان
 • تعیین دقیق تاکتیک ها و جزئیات لازم برای رساندن استراتژی به مرحله اجرا
 • یک طرح برای بررسی و تحلیل و پیگیری که همواره در مسیر درست قدم بردارید.

چه موقع باید از کمپین تبیلغاتی  استفاده کنید؟

برای رسیدن به اهداف و به دست آوردن مشتریان جدید، باید از کمپین اینترنتی استفاده کنید. کمپین حفظ مشتریان  در سازمان های بزرگ استفاده می شود. کمپین ها باید با اهداف خاص در نظر گرفته شوند، از قبیل:

 • ایجاد کمپین برای آگاهی از نام تجاری (برند)
 • معرفی یک محصول جدید
 • گسترش بازدید یک محتوا به عنوان بخشی از بازاریابی محتوایی و تولید سرنخ برای بازاریابی مستقیم
 • افزایش فروش محصولی که در حال حاضر موجود است ولی فروش پایینی دارد
 • راه اندازی کمپین برای اعلام تخفیف های فصلی و بالا بردن میزان فروش

تعیین هدف کمپین، انتخاب رسانه ها و کانال های اجرایی و نحوه تاثیر گذاری هر کدام را برای شما راحت تر می کند. پس مرحله تعیین هدف را جدی بگیرید.

ساختار یک کمپین اینترنتی چگونه است؟

۵ قسمت ساختار یک کمپین به طور خلاصه در زیر آمده است. مراحل یک کمپین اینترنتی و مسائل کلیدی که کمپین شما باید شامل شود عبارتند از:

۱- تعیین اهداف کمپین اینترنتی و ردیابی اهداف
می خواهید از طریق کمپین به چه چیزی دست یابید و راه های رسیدن به آن چگونه است؟

۲- چشم انداز و هدف گذاری کمپین اینترنتی
در چه زمانی و بر روی چه کسانی می خواهید تاثیر بگذارید؟

۳- پیامها و پیشنهادات کلیدی کمپین اینترنتی
چه جایگاهی برای برند و شرکت و خدماتتان مشخص کرده اید؟ کدام یک از محصولات یا پیشنهادات تاثیر بیشتری بر روی مخاطبین شما دارد و بیشتر آنها را جذب می کند؟

۴- تعیین طرح اجرایی و میزان بودجه رسانه های مورد نیاز در کمپین اینترنتی
مخاطبان شما در کدام رسانه ها بیشتر حضور دارند؟ کدام کانال های رسانه ای برای رسیدن به مخاطبان مورد نظر خود موثرتر است؟ استراتژی اجرایی هر کانال منتخب چگونه است؟

۵- اجرای کمپین اینترنتی
اجرا، تحلیل، ثبت گزارشات برای استفاده از آنها در مراحل بعد.

نکته ای کلیدی در بازاریابی :

 اگر فروش خوبی ندارید پس به افراد علاقه مند پیشنهاد بدهید ، زمانی به افراد علاقه مند پیشنهاد خرید بدهید که در آمادگی کامل برای خرید باشند.

آن زمان کی هست ؟

منظور از آمادگی کامل چی هست ؟

چه مواردی را باید رعایت کنیم که مخاطب در آمادگی کامل باشد؟

دو معیار کلیدی بسیار مهم وجود دارد که نشان می دهد مخاطب آماده خرید است یا خیر ؟

 1. علاقه مخاطب     
 2. اعتماد مخاطب

پس زمانی می توانیم بگوییم که شخص در آمادگی کامل هست و می تواند خریدش را انجام دهد که علاقه شخص را  نسبت به محصولمان به حدی رساندیم که آن فرد واقعا می خواهد محصول ما را داشته باشد و حتی در رؤیای داشتن محصول ما به سر می برد و همین طور در کنار اینکه علاقه مند است اعتماد زیادی به ما به عنوان صاحب کسب و کار،  مالک برند و حتی فروشنده دارد.

پس هدف یک کمپین این است که سلسله عملیات و تبلیغاتی که انجام می دهیم ، دو پارامتر ویا دو معیار اصلی در مخاطبمان را باید افزایش دهد.

اولی علاقه به محصولی که می خواهیم بفروشیم .

دومی اعتماد به ما

و اگر بتوانیم علاقه و اعتماد را به حدی برسانیم که خریدار احتمالی یا مخاطب ما در این دو مورد مشکلی نداشته باشد در این لحظه اگر یک پیشنهاد خرید بدهیم، احتمال پذیرشش بسیار قوی است . و می توانیم فروش بسیار بسیار بیشتری داشته باشیم .

یک تعریف دیگر از کمپین :

تمام کارهایی که در زمینه بازاریابی انجام می دهیم که علاقه مخاطب را افزایش دهیم بعد اعتماد شخص را زیاد کنیم بعد از اینکه این دوتا اتفاق افتاد در قسمت آخر کمپین ، پیشنهاد می دهیم که بیایید و از ما خرید کنید.
اغلب تبلیغاتی که می بینید یک کمپین نیست و شما را مستقیم تشویق به خرید می کنند که نه اعتماد و نه علاقه کافی ایجاد شده است . اگر این معیار لحاظ شود فروش آسان می شود.

چگونه می توانیم این دو معیار را در مخاطبان خودمان ایجاد کنیم ؟

ایجاد علاقه کاربران به محصول

چندین راه وجود دارد:

 • بازاریابی انتظار

ما کم کم اطلاعات مربوط به محصولمان را در اختیار مخاطبان بگذاریم ، مخاطب ما منتظر است تا اطلاعات بیشتری دریافت کند. وقتی مخاطب کنجکاو شود و منتظر اطلاعات بیشتر شود ، علاقه اش زیاد می شود مثل اینکه در بیلبورد ها و بنرها می بینیم .

خرید در یزد ارزانتر می شود.

بعد تبلیغات هایپر استار

وقتی می خواهیم کتابی را چاپ کنیم ، بارها اطلاع رسانی می کنیم که کتابی قرار است در این زمینه چاپ شود و این توضیحات و سوال ها را شما در ذهنتان دارید که پاسخ داده خواهد شد.همین کارها باعث می شود که افراد در انتظار به سر برند.

فیلم های پر فروش دنیا ، کتاب های پرفروش دنیا و محصولاتی مانند موبایل ، قبل از اینکه به بازار بیاید و تولید شود بازاریابی و کمپین فروش آن آغاز می شود و افراد منتظرند به محض بازار آمدن ، آن محصول را خریداری کنند. مثل سامسونگ و اپل

اول انتظار ایجاد کنیم ، در مورد خدمات و محصولاتمان توضیح دهیم ، وقتی توضیحاتمان را یکجا ارائه نکنیم  وبه صورت تدریجی این عملیات را انجام دهیم …

 • ایجاد هیجان 

یعنی ما خودمان در تبلیغات خودمان در مورد محصولمان چگونه صحبت می کنیم ، آیا خیلی بی علاقه و خیلی بی انگیزه می گوییم که یک محصول جدید تولید کردیم یا به بازار خواهد آمد یا با هیجان در مورد آن صحبت می کنیم . نه فقط درصوت و ویدئو حتی در متن .

جملاتی از قبیل جملات زیر هیجان ایجاد می کند:

در کمال افتخار اعلام میکنیم که به زودی این محصول را ارائه خواهیم کرد .

 • روش دیگر ایجاد علاقه : مزایای محصول

قبل از اینکه محصولمان را ارائه بکنیم باید به صورت مرتب از ویژگی های آن بگوییم و تمایزها را بولد کنیم و چگونه این محصول باعث می شود زندگی شما لذت بخش تر شود وبه شما کمک کند که این مشکلات را کمتر کنید .

 • ارائه تدریجی مزایا

به جای اینکه همه مزایای محصول را یکجا بگوییم در قدم های مختلف کمپین مزایای بیشتری از محصولمان را اعلام می کنیم  و باعث می شود که علاقه افراد بیشتر شود.

صفحه محصول را در سایت خود با قسمت های کوچکی از مزایای محصول پر کنید.

جلب اعتماد

 • ارتباط مداوم 

تعداد تماس های خودمان را با مخاطبان و علاقه مندان بیشتر کنیم .

مثلا با یک کمپین ده مرحله ای ما ده بار با مخاطبمان تماس میگیریم با رسانه ها و روش های مختلف

وقتی مخاطبان ما بارها ایمیل دریافت می کنند از ما درباره یک موضوع ، البته ایمیل ما نباید به گونه ای باشد که انگیزه مخاطب را کور کند . اگر ایمیل های جذاب بفرستیم ، باعث جذب اعتماد می شود.

 • آموزش

بهترین راه ممکن آموزش است . وقتی شما در جایگاهی قرار می گیریدبه مخاطبان خود در باره موضوعی آموزش می دهید بلافاصله در جایگاه یک فرد قابل اعتماد قرار می گیرید.

 • کمک به دیگران نیز باعث بالا بردن اعتماد می شود .

وقتی در مورد موضوعی به شخصی کمک می کنید مورد اعتماد قرار میگیرید.

رساندن شخص به بهترین نقطه جهت پیشنهاد خرید

آمادگی احساسی:

علاقه را زیاد کردیم ، اعتمادشان را جلب کردیم . این موضوعات مربوط به احساسات می باشند.

آمادگی منطقی :

در کنار آمادگی احساسی ، آمادگی منطقی هم باید ایجاد شود. یعنی در مراحل کمپینمان باید توضیحاتی بدهیم که مثلا :

 • چرا محصول ما نسبت به محصولات مشابه بهتر است؟
 • چرا به صرفه است ؟
 • چرا اگر از ما خرید کنید به صرفه است ؟

دستورالعمل

 • رسانه های موجود برای راه اندازی کمپین را شناسایی کنیم.

بیش از ۲۰ رسانه وجود دارد که شما بتوانید از طریق آن کمپین خود را اجرا کنید.

-sms

-فکس

-ارسال نامه

-نوتیفیکیشن های موبایلی

-رپورتاژ آگهی

-چاپ در روزنامه

-چاپ در مجله

-برگزاری همایش

-شرکت د رنمایشگاه

-مشارکت

-تلفنی(آوانک)

-تبلیغات د رسطح شهر

-تبلیغات کلیکی

-ایمیل مارکتینگ

و …

 • قوی کردن بانک اطلاعاتی
 • تعداد مراحل را مشخص کنیم ( هرچه مبلغ محصول بیشتر باشد ، گرانتر هست ، یا ناشنا خته تر است ، تعداد مراحل کمپین باید بیشتر شود.)

برای مثال کمپین ما از طریق ایمیل می باشد و محصول گرانقیمت است باید ۲۰ ایمیل ارسال شود

اگر محصولی را می خواهیم بفروشیم که کاملا شناخته شده است ، تعداد مراحل می تواند خیلی کمتر باشد.

عدد رایج تعداد کمپین های دنیا بین ۵ تا ۷ مرحله است . زمان این کمپین نیز به قیمت و نوع محصول بستگی دارد.

 • فرمت هرمرحله : هر مرحله از کمپین ها می تواند به صورت ایمیل ، صوت ، نامه و یا فیلم باشد .

باید فرمت ها را متنوع در نظر  بگیریم ، مثلا اگر برای محصولی ۵ فیلم ارسال کنیم ، ممکن است هیچ علاقه ای به دیدن فیلم نداشته باشد . از فرمت های متنوعی استفاده کنیم تا افراد بیشتری را بتوانیم متمایل به سمت محصولاتمان نماییم.

 • محتوای هر مرحله را مشخص کنیم .

باید اولین پیامی که برای مخاطب قرار است ارسال شود مشخص شود. باید مشخص شود که چه چیزی می خواهیم بگوییم. مطمئنا در مرحله اول نباید درمورد پیشنهاد خرید صحبت کنیم .

در اولین قدم ما باید به ایجاد علاقه و اعتماد یا افزایش آن ها توجه کنیم .

محتوا را باید در هر مرحله تعیین کنیم  و مشخص کنیم که چه نکته ی جالبی می خواهیم بگوییم که از طریق آن مخاطب جذبمان شود . که هم جنبه آموزشی داشته باشد وهم مخاطب لذت ببرد و علاقه مند شود به محصول ما

 • تعیین نقطه اوج : یعنی تعیین کنیم بعد از چند مرحله بعد از چند ایمیل پیشنهاد خرید را بدهیم .
 • که معمولا نقطه اوج در آخرین مرحله ها ی کمپین برگذار می شود .
 • کمپین را روی کاغذ طراحی کنید .

گاهی میتواند یک مرحله به آخر باشد . مثلا در یک کمپین ۷ مرحله ای  در مرحله ششم پیشنهاد خرید را می دهیم و در مرحله هفتم یک پیشنهاد ویژه می دهیم .

کمپین چیست ؟

کمپین سلسله ای از مراحل بازاریابی می باشد که به ما کمک می کند شرایطی را ایجاد کنیم که مخاطبان از ما راحتتر خرید کنند.

برگرفته از سایت مدیر سبز

تهیه و تنظیم :شادی علویان/مدیر واحد دیجیتال مارکتینگ مازاریت

1 نظر در “چگونه کمپین فروش اینترنتی راه اندازی کنیم ؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *