دیجیتال مارکتینگ

hotjar چه تاثیری در بررسی رفتار بازدیدکنندگان سایت ما دارد؟

hotjar
hotjar

hotjar چه تاثیری در بررسی رفتار بازدیدکنندگان سایت ما دارد؟

چگونه بفهمیم بازدیدکنندگان سایت ما ، چکار می کنند؟

شما نمی توانید بدون اینکه رفتار بازدیدکنندگان فروشگاه را تحلیل کنید، فروش آن فروشگاه ر بالا ببرید.

نکته جالب که در بازاریابی اینترنتی وجود دارد و تعجب برانگیز است این است که ، رفتار بازدیدکنندگان سایتشان را به هیچ عنوان تحلیل نمی کنند.(پیشنهاد ما برای شما استفاده از  hotjar است که در ادامه توضیح می دهیم)یعنی دقیقاً نمی دانند بازدیدکننده وقتی وارد سایتشان می شود دقیقا چکار می کند؟

کجاها را کلیک می کند؟روی کدام قسمتها بیشتر توقف می کند؟خیلی ها حتی نمی دانند که بازدیدکنندگان کدام برگه ها را بازدید کرده اند؟حتی به ترتیب کدام برگه ها را بازدید کرده اند؟چطور می توانیم فیلم بازدید کردن سایتمان را توسط بازدید کننده ببینیم ؟ماوس را کجا برده ؟روی چه دکمه هایی کلیک کرده ؟وارد چه صفحاتی شده ؟کلاً  در خروج از سایت چه رفتارهایی از خودش نشان داده ؟

اگر بتوانیم به این سوال ها پاسخ دهیم و به این رؤیا تحقق بخشیم و کل این موارد را بدانیم دید بسیار عمیقی پیدا خواهیم کرد که مشکلات سایت ما چیست ؟ چطور می توانیم فروشمان را افزایش دهیم ؟ کجاها باید بیشتر تاکید کنیم؟ با این دیدگاه می توانیم روز به روز سایتمان را موفق کنیم .

 تحلیل رفتار بازدیدکنندگان سایت با در نظر گرفتن ۳ مورد

۱- جذاب ترین قسمتها

برایتحلیل رفتار بازدیدکنندگان سایت فرض کنید کاربری  Home page یا صفحه اصلی  وب سایت شما را باز کرده است .آیا می دانید اغلب بازدیدکنندگان ماوسشان را بر کدام قسمتها می برند؟آیا می دانید روی Home page بیشترین جاهایی که کلیک می شود کدام قسمتها هستند؟ اگر این موارد را بدانیم می توانیم بازاریابی مان  را بهتر کنیم . اگر مواردی که بازدیدکنندگان کلیک می کنند همان مواردی است  که ما توقع داریم ، پس همه چیز به خوبی پیش می رود. ولی فرض کنید ما دوست داریم قسمتهایی از Home page کلیک شود ولی بازدیدکنندگان هیچ توجهی به آن قسمت نمی کنند.در این حالت باید تغییراتی ایجاد کنیم تا بتوانیم کلیک های بیشتری را در قسمتهای دلخواه خودمان ایجاد کنیم . اولین نکته برای تحلیل این است که ببینیم جذاب ترین قسمتها در سایت مازاریت برای او کدام قسمت بوده است ؟یا مثلا وقتی کسی وارد سایت مازاریت می شود چند درصد تبلیغ بالای صفحه را کلیک می نماید ؟

۲- رفتار در یک صفحه سایت

یعنی به ترتیب چه عملیاتی را انجام می دهند؟ماوس را کجاها حرکت می دهند؟ Hotjar.com سرویس فوق العاده ای می باشد در زمینه تحلیل رفتار بازدیدکنندگان می باشد.رایگان نیست ولی می توانید با سرویس رایگانش نیز دید بسیار عمیق و ارزشمندی را درباره بازدیدکنندگان وب سایتتان به دست  آورید.

۳- کار با  hotjar

Try   for   free را کلیک کنید.فرم مورد نظر را پرکنید. ۵ مرحله را باید برای شروع کار با هات جار باید به سرانجام برسانید.

قدم اول:آیا می خواهید فیلم رفتار کاربران پر شود؟

قدم دوم: در سایت Hotjar.com این است که مشخص کنید آیا heet map   می خواهید درست شود یا نه ؟نقشه گرمایی یا heat map    تحلیلی از سایت است که مشخص می کند کجاهای صفحه بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است که درHotjar به خوبی به آن توجه شده است. کجاها بیشتر کلیک شده. ماوس بیشتر کجاها حرکت کرده (حتی با اینکه کلیکی صورت نگرفته ). hotjar با درنظر گرفتن همین  دومورد نشان می دهد که توجه کاربر بیشتر روی کدام قسمتها بوده است .در این قسمت آدرس  url برگه ای را باید بزنید که می خواهید در موردش heat map   یا نقشه گرمایی درست شود .مثلا: برگه ی یکی از محصولات.در نسخه رایگان فقط می توانید برای سه صفحه از سایتتان heat map تولید کنید. که یکی از آنها Home page می تواند باشد.

قدم سوم: آیا می خواهید از بازدیدکنندگان سؤالی پرسیده شود؟ اگر این قسمت فعال شود باعث می شود که پاپ آپی ظاهر شود و از کاربرسوالات مورد نظر شما را بپرسدمانند: آیا پیشنهاد برای بهبود می دهید یا نه ؟ یا مشکلات چی هست ؟از این قدم بگذرید و skip  را بزنید.

قدم چهارم: آیا می خواهید افراد دیگری به اکانت شما دسترسی داشته باشند ؟ برای سادگی skip را بزنید.

قدم پنجم:هر کدی که سایت Hotjar می دهد را باید در Header  سایتتان قرار دهید. اگر سایتتان وردپرسی باشد افزونه های زیادی برای این کار وجود دارد. در غیر این صورت باید با برنامه نویس خود هماهنگ کنید.

نکات مهم در hotjar

سایت های زیادی وجود دارند که heat map   تولید می کنند.

ولی هیچ کدام به صورت واقعی عمل نمی کنند ، بلکه بر اساس الگوریتم هایی که دارند رنگ ها و قسمت های سایت شما را بررسی می کنند و حدس می زنند که کدام قسمت باید دارای بالاترین کلیک می باشد ولی نقشه گرمایی Hotjar واقعی است . نمودار scroll  این را بیان می کند که بازدید کننده تا کجای صفحه را دیده است ، تا کجای صفحه را اسکرول کرده است .

Funnel

قیف  یعنی یک مسیر حرکت برای کاربران تعریف می کنید. بعد از اینکه روی قیف مورد نظر کلیک کنید باعث می شود که هات جار رفتار افرادی را به شما نشان دهد که وارد این قیف شدند. Funnel Analytics   به شما خیلی کمک می کند.

 recording

فیلم رفتار بازدیدکنندگان را می توانید در این قسمت ببینید. و این مورد خیلی جذاب است که فیلم رفتار بازدیدکنندگان را ببینید.

در صفحات محصول چندین دکمه خرید بگذارید. کمترین کلیک روی دکمه خرید بالای صفحه می شود.

ادامه دارد…

مترجم :شادی علویان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *